Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Pierwszy spacer z niemowlakiem – kiedy i jak się przygotować? 0
Pierwszy spacer z niemowlakiem – kiedy i jak się przygotować?

pierwszy spacer noworodka

Z jednej strony rodzice zdają sobie sprawę, że spacery przynoszą niemowlakowi mnóstwo korzyści. Z drugiej – obawiają się, czy ich maluszek rzeczywiście jest gotowy na swoje pierwsze wyjście i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Te wątpliwości pojawiają się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to pogoda potrafi spłatać figle. Kiedy wybrać się na pierwszy spacer z niemowlakiem? I jak się do niego przygotować?

Korzyści ze spacerów z niemowlakiem

Spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu przynosi maluchom same korzyści (słowo „świeżym” wymaga wyraźnego podkreślenia – smog, toksyny i zanieczyszczenia np. spalinami samochodowymi to okoliczności, które są przeciwskazaniem do spacerów!). Oswajanie maluszka z chłodnym powietrzem stymuluje jego układ odpornościowy, a lepsze dotlenienie bezpośrednio przekłada się na wyższą jakość snu i lepsze samopoczucie.

Kiedy jest dobry moment na pierwszy spacer z niemowlakiem?

Nie ma sensu odkładać w nieskończoność pierwszego wyjścia na dwór. Specjaliści zalecają spacerowanie nawet 3-4 dni po porodzie (latem) albo ok. tygodnia (zimą). Jednak tak naprawdę ostateczną decyzję podejmują rodzice, którzy muszą wziąć pod uwagę samopoczucie i stan zdrowia (zarówno niemowlęcia, jak i swój), pogodę, temperaturę i wiele innych czynników.

Skandynawowie mawiają jednak, że nie ma złej pogody – jest tylko złe ubranie. Wychodzenie z maluchem na zewnątrz zimą ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę, że w naszym kraju mocno niesprzyjająca aura może utrzymywać się przez 3-4 miesiące w roku.

Jak się przygotować na spacer z niemowlakiem?

Jesienią, wiosną i zimą w ramach przygotowywania niemowlaka do „wielkiego wyjścia” możesz wdrożyć werandowanie. To nic innego jak przyzwyczajanie dziecka do świeżego powietrza i niższej temperatury. Jak to zrobić? Ubierz dziecko jak na spacer, zadbaj o wygodną pieluszkę, włóż do wózka i postaw go przy otwartym oknie. Po kilku próbach możesz wystawić malucha na balkon (albo werandę, jeśli taką posiadasz). W mroźne dni poświęcaj na werandowanie 5-10 minut, a potem stopniowo wydłużaj ten czas – aż do momentu, gdy uznasz, że nadszedł czas na „prawdziwy” spacer.

O co trzeba zadbać przed pierwszym spacerem z niemowlęciem?

Zanim wyruszysz na spacer z noworodkiem, musisz zadbać o kilka rzeczy. Najważniejsze jest odpowiednie ubranie. Niepisana zasada głosi, że “malucha trzeba otulić o jedną warstwę więcej, niż nosi rodzic”. Niezwykle ważne jest również systematyczne sprawdzanie, czy niemowlakowi nie jest za ciepło albo za zimno (w tym celu dotknij skóry na karku dziecka, a nie rączek, nóżek czy czoła).

Przygotowując się na spacer, pamiętaj, że kluczowa dla bezpieczeństwa maluszka jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem i mrozem. Zaaplikuj na odkryte części ciała niemowlęcia kosmetyki ochronne, które są przeznaczone dla noworodków (0+). Spróbuj wybrać ciche, spokoje miejsce, najlepiej w otoczeniu zieleni lub natury, np. park, skwerek, las. Noworodek powinien znajdować się w wózku głębokim w pozycji leżącej.

Nie porywaj się “z motyką na słońce”. Niech wasz wspólny, pierwszy spacer, trwa maksymalnie 10-15 minut. Stopniowo zwiększaj ten czas, a jeśli pozwalają Ci na to Twój plan zajęć — wychodź z maluchem kilka razy dziennie. Zdaj się przy tym na swoją rodzicielską intuicję. Nie istnieje bowiem „Kodeks prawa spacerowego”, a większość rodziców naturalnie rozpoznaje potrzeby swojego malucha – także w kwestii spacerów.

 

Źródła danych:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7132476/. [dostęp online: 25.10.2023].

Źródła:

  1. https://www.drmax.pl/blog-porady/werandowanie-noworodka-jak-dlugo-werandowac-dziecko. [dostęp online: 25.10.2023].
  2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52406,spacery-z-malym-dzieckiem. [dostęp online: 25.10.2023].

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium