Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Pieluszki/otulacze muślinowe – dlaczego warto ich używać? 0
Pieluszki/otulacze muślinowe – dlaczego warto ich używać?

Wyobraź sobie trwałe, miękkie otulacze, które mają coraz lepsze właściwości po każdym praniu, a do tego wcale nie trzeba ich prasować. Czy to jedno zdanie przekonałoby Cię do ich zakupu? Jeśli tak, koniecznie zobacz nasz nowy wpis, w którym przybliżamy jeden z naszych absolutnych bestsellerów — dwupak muślinowych, organicznych pieluszek!

Co to jest muślin?

Każda tkanina to rodzaj połączonych ze sobą włókien. W przypadku muślinu za włókno najczęściej służy czesana bawełna, czasem wełna, len albo jedwab. Pojedyncze nitki łączy się techniką splotu włókiennego, dzięki czemu na materiale można zauważyć charakterystyczne kwadraty lub prostokąty. Przędza ma luźny splot, dlatego muślin jest tak cienki, przewiewny i delikatny, co oczywiście wykorzystaliśmy w produkcji.

Skąd pochodzi muślin? Oryginalnie z terenu Bangladeszu, ale Europejczycy po raz pierwszy trafili na ten cenny materiał w Iraku, a konkretnie w mieście Mosul, od którego pochodzi nazwa tkaniny. Muślin doskonale nadaje się nie tylko do produkcji ubrań czy pieluch, ale również dekorowania (bardzo łatwo się go barwi) i sprzątania. Jako ciekawostkę można dodać, że gaza jest rodzajem muślinu. Dlatego ten materiał wykorzystuje się także w przemyśle spożywczym (do produkcji serów) oraz medycynie.

Pieluszki muślinowe – właściwości

Muślin najwyższej jakości wyróżnia niezwykła gładkość, miękkość, trwałość i odporność na zniszczenia. Jednocześnie ma kilka cech, które sprawiają, że pieluszki muślinowe doskonale nadają się do dbania o skórę niemowląt:

  • higroskopijność – wchłania bardzo dużo wilgoci, a jednocześnie też szybko wysycha,
  • hipoalergiczność – nie powoduje podrażnień ani uczuleń,
  • właściwości termoregulacyjne – z jednej strony nie powoduje przegrzewania się i pocenia skóry, a z drugiej zapewnia przyjemne uczucie ciepła,
  • przewiewność – zapewnia skórze odpowiednią cyrkulację powietrza,
  • łatwość łączenia z innymi włóknami – producenci często łączą muślin z przędzą bambusową, dzięki czemu uzyskują jeszcze bardziej chłonny i dalej hipoalergiczny materiał.

Poza tym pieluszek muślinowych nie trzeba prasować. Jeśli chcesz nadać im pożądany kształt, wystarczy lekko naciągnąć tkaninę – i gotowe! Dodatkowo muślinowy dwupak od Kolorky — ku uciesze rodziców i maluchów — wyróżnia się piękną kolorystyką i bogactwem wzorów. Wszystko barwione jest bez udziału chloru i z dużym naciskiem na bezpieczeństwo włókien (te posiadają certyfikat Global Organic Textile Standard).

Do czego można używać pieluch muślinowych?

Musimy pamiętać, że pieluszki muślinowe nie są alternatywą dla pampersów, służą one głównie jako otulacze. Warto mieć w wyposażeniu kilka pieluch muślinowych (najlepiej w większym rozmiarze, np. 75x75 cm, 60x80 cm albo podobnych). Muślinową pieluszkę możesz podłożyć dziecku pod pupę jako:

  • oddychającą wyściółkę do wózka,
  • antypoślizgową tkaninę do wanienki,
  • izolację przed zimnem na przewijaku.

Pielucha muślinowa ochroni ubranie (Twoje i malucha) w czasie karmienia i odbijania albo jako kocyk w chłodniejsze dni. Możesz także dać taką pieluszkę dziecku jako bezpieczną, miękką szmatkę-przytulankę.

Muślinowa pielucha przydaje się również w czasie kąpieli czy przemywania skóry malca w razie zabrudzenia. Wykorzystaj ją jako delikatną myjkę albo ręczniczek do wycierania ciała, buzi i rąk malucha. A co zrobić, gdy Twój maluszek już przestanie używać pieluch? Przekaż je następnemu pokoleniu, wykorzystaj jako gąbkę/myjkę do oczyszczania twarzy (zamiast produktów drogeryjnych) albo sprzątania domu.

Źródła:

  1. https://www.masterclass.com/articles/fabric-101-what-is-muslin-how-to-use-and-care-for-muslin. [dostęp online: 22.09.2023].
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Muslin. [dostęp online: 22.09.2023].

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium