Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak ubrać niemowlę na spacer? Lepiej za lekko niż za grubo! 0
Jak ubrać niemowlę na spacer? Lepiej za lekko niż za grubo!

jak ubrać niemowlę na spacer

Jak ubrać niemowlę na spacer? Lepiej za lekko niż za grubo! 5 najważniejszych porad

Czujesz ten chłód poranka i unoszącą się w powietrzu mgłę? To zbliżająca się jesień, która niesie ze sobą wiele uroków, ale także wyzwań. Wśród tych drugich często pojawiają się problemy natury… odzieżowej. Rodzice – zwłaszcza będący na początku swojej rodzicielskiej drogi – mają mnóstwo wątpliwości i pytań, dotyczących właściwego przygotowania malucha na spacer. W końcu jak przygotować dziecko na zmienną temperaturę? Jak nie przegrzać aktywnego dziecka i jak zapewnić mu wystarczającą ochronę przed chłodniejszym wiatrem?

Uspokajam – z jednej strony kierowanie się tylko temperaturą to za mało, ale z drugiej – ubranie malucha na spacer nie musi być skomplikowanym procesem! Wystarczy zapamiętać 5 złotych zasad.

#1 Zasada +1

Zasada +1 oznacza, że nakładasz maluchowi jedną warstwę więcej niż sobie (dotyczy to noworodków i najmłodszych niemowląt, starszym dzieciom nie potrzeba tej dodatkowej warstwy). Punktem odniesienia do tego, jak ubrać niemowlę, jest Twój komfort cieplny. Pojęcie „dodatkowa warstwa” może oznaczać też coś, co zakrywa więcej ciała (np. bluzka z długim rękawem a nie z krótkim), a w przypadku naprawdę małych dzieci również kocyk/pled/pieluszka. Przykłady? Proszę bardzo.

  • Masz na sobie bluzkę z krótkim rękawem i czujesz się doskonale – niemowlę ubierz w bluzkę z długim rękawkiem.
  • Masz na sobie koszulkę i bluzę, ale jest Ci za ciepło, a bluzy nie zdejmujesz, bo nie chce Ci się jej nosić w rękach. Nie czujesz komfortu cieplnego, więc bluzy nie zaliczasz do optymalnej liczby warstw. Niemowlę ubierz tak samo, jak siebie.
  • Masz na sobie koszulkę i bluzę, ale jest Ci za zimno, bo nie wzięłaś kurtki – w tym przypadku także nie można mówić o komforcie cieplnym, dlatego ubierając niemowlę dolicz 2 warstwy.
  • Jest tak gorąco, że najchętniej chodziłabyś bez niczego – niemowlę najszczęśliwsze będzie w samej pieluszce Kolorky!

#2 Lepiej za lekko niż za grubo

Troskliwi rodzice (a tym bardziej dziadkowie) mają tendencję do ubierania dzieci warstwowo. Takie rozwiązanie nie jest błędem, pod warunkiem, że zachowasz umiar - w końcu im więcej warstw, tym większe ryzyko tzw. przegrzania – a co za tym idzie – pocenia i podatności na przewianie. Dlatego też druga złota zasada brzmi: Lepiej ubrać malucha za lekko niż za grubo. Dlaczego?

  1. Długotrwałe skutki przegrzania są gorsze niż wychłodzenia. Hartowanie wzmacnia odporność, a przegrzanie ją obniża. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku – nie chodzi o dopuszczanie do sytuacji, gdy w czasie siarczystego mrozu niemowlę paraduje w samym body.
  2. Najmłodsze dzieci nie mają jeszcze odpowiednio rozwiniętej zdolności termoregulacji. Nie pocą się tak bardzo jak dorośli, gdy jest im gorąco.

Ta zasada dotyczy również czapki. Nie ma temperatury, do której musisz zakrywać niemowlakowi główkę. Ale przecież w domu, w którym zazwyczaj jest ok. 18-20°C Twój szkrab nie chodzi w czapce, prawda? Nie ma więc powodu, żeby w ciepły, wiosenny dzień musiał nosić czapkę na spacerze.

Eksperci rekomendują aby nie zakładać butów niechodzącemu niemowlakowi, ponieważ te ograniczają ich naturalny rozwój stóp. Jeśli jest zimno, weź dwie pary skarpet, zabudowany na stopach kombinezon albo ciepłe, duże buty niechodki. Dobrą opcją jest także nakrycie niemowlęciu stópek kocykiem.

Ubranie u maluszka dostosuj również do jego aktywności. Niektóre dzieci spokojnie drzemią w gondoli albo spacerówce, a inne nieustannie się w niej wiercą. Im większa aktywność maluszka, tym lżej powinien być ubrany.

#3 Sprawdź temperaturę na karku

Kark to część ciała u niemowlęcia, która pokazuje przybliżoną temperaturę wewnętrzną. Jeśli chcesz się upewnić, czy maluchowi jest za ciepło albo za zimno, dotknij właśnie tej okolicy. Dłonie, stopy, nos czy uszy mogą być nieco chłodne. Chłodny kark to sygnał, że należy cieplej ubrać niemowlę, a spocony i gorący – że trzeba je rozebrać.

#4 Zawsze można poprawić

To nic nadzwyczajnego, jeśli nie masz pewności, jak ubrać niemowlę na spacer. Naturalne jest, że na początku swojej rodzicielskiej drogi popełnisz pewne błędy - to czas, w którym zarówno Ty, jak i Twój maluch uczycie się siebie nawzajem. Wyciągaj wnioski z tych błędów, koryguj je gdy jest taka konieczność i nie narzucaj sobie presji.

Jeśli pomimo tego popełnisz błąd – nie bądź dla siebie zbyt surowy.

#5 Nie tylko ubranka

Wybierając się na spacer z maluszkiem, musisz wziąć pod uwagę nie tylko ubrania. Przez cały rok - również jesienią i zimą - konieczne jest ochranianie skóry przed promieniowaniem UV. W wózku niemowlę zazwyczaj ma główkę osłoniętą daszkiem, budką lub parasolką, ale odsłonięte części ciała powinny zostać posmarowane kremem z filtrem SPF. Kosmetyki z filtrem można (i trzeba!) stosować już u noworodków, jednak zawsze wybieraj produkty dostosowane do tej grupy wiekowej (np. filtry mineralne).

Uwaga! Zimą smaruj dziecięcą buzię kremem z filtrem SPF (zwłaszcza w słoneczne dni, gdy napadało sporo śniegu), najlepiej bez wody w INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, będącym systemem nazewnictwa składników kosmetyków. Tworzy się go na podstawie prawa Unii Europejskiej). Tłusty ochronny kosmetyk zapobiega podrażnieniu wrażliwej cery maluszka przez wiatr, niską temperaturę i promienie słoneczne.

Miłego spacerowania!

Spędzanie z niemowlakiem czasu na świeżym powietrzu to sama przyjemność. Zapamiętaj te 5 prostych zasad, a już nigdy się nie będziesz zastanawiać, jak ubrać dziecko na spacer.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium