Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak często powinniśmy zmieniać pieluchy u noworodka? 0
Jak często powinniśmy zmieniać pieluchy u noworodka?

kiedy zmienic dziecku pieluszke

Kiedy zmieniać pieluchy u noworodka?

Specjaliści wskazują, że zmiana pieluszki powinna odbywać się regularnie, tj. maksymalnie co 3-4 godziny [1]. Częstotliwość należy dostosować do potrzeb malucha, tak, aby nie doprowadzić do podrażnień skóry.

Co ważne — za każdym razem należy przemyć pośladki dziecka i delikatnie osuszyć, a gdy pojawi się podrażnienie — zastosować maść ochronną, w składzie której znajduje się tlenek cynku [1].

Sygnały wysyłane przez dziecko do zmiany pieluszki?

Najważniejsze jest obserwowanie swojego dziecka, które zwykle bardzo wyraźnie sygnalizuje dyskomfort. Jeśli więc maluch zmienia swoją mimikę, staje się kapryśny i nie może się wyciszyć — najpewniej jest to znak, że należy prędko zmieniać pieluszkę na nową.

Zasady zmieniania pieluch u noworodka

 1. Rozłóż przy przewijaku wszystkie niezbędne przybory, aby mieć je pod ręką (np. zapas wacików, wodę i czystą pieluszkę).
 2. Umieść swoje dziecko na stabilnym przewijaku lub na łóżku.
 3. Rozepnij napy np. śpiochów. Zmień położenie rączek, zginając je delikatnie w kierunku tułowia. Obróć malucha na bok, a następnie wyciągnij rozpięte ubranko.
 4. Delikatnie ściągnij brudną pieluszkę, poczynając od przedniej części i kierując ją w stronę plecków.
 5. Zadbaj o skórkę i pupę dziecka, przecierając ją mokrymi od wody wacikami. Pomóc także mogą gotowe, wilgotne chusteczki. Uwaga! Przemywanie i wycieranie maluszka powinno odbywać się zawsze w kierunku od góry-do dołu, tak, aby zapobiec przenoszeniu bakterii kałowych do układu moczowego.
 6. Wytrzyj także plecki i wewnętrzną część ud. Nie trzymaj dziecka za nóżki — niewłaściwy chwyt może wpłynąć negatywnie na rozwijanie się stawów biodrowych.
 7. Przewijaj dziecko powoli, starannie, bazując na pozytywnych emocjach. Rozmawiaj ze swoją pociechą, śmiej się, zagaduj i nie buduj negatywnych skojarzeń z tym procesem.
 8. Gdy to konieczne — nałóż cienką warstwą kremu pielęgnacyjnego (krem przeciw odparzeniom powinien być na bazie tlenku cynku, witaminy E i F oraz prowitaminy B5).
 9. Załóż nową, czystą pieluszkę, upewniając się, że rzepy przylegają na całej swojej długości. Pozostaw wokół pasa wolną przestrzeń (na około dwa palce), tak, aby zapewnić dziecku maksymalny komfort.

Jak dbać o skórę noworodka przy zmienianiu pieluch?

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa. O ile od pierwszych dni życia jest dobrze nawodniona, o tyle bardzo szybko traci wodę. Wyjątkowa podatność na uszkodzenia doprowadzać może do pieluszkowego zapalenia skóry dziecka (PZS) - tj. stanu zapalnego, zlokalizowanego głównie w miejscach przylegania pieluszki [2]. Dane wskazują, że jest to najczęstsze schorzenie skóry, na które cierpią głównie najmłodsze dzieci.

Przyczyny PZS są wieloczynnikowe, przyjmuje się jednak, że czynnikiem determinującym jest długi kontakt skóry z wilgotnym środowiskiem. Nieleczone podrażnienie doprowadzić może do pojawienia się zakażenia Candida albicans [2]. To wtedy na skórze pojawiają się wyraźne wykwity — tj. rumień i pęcherzyki — które z czasem zaczynają się łuszczyć.

Aby zapobiegać tym zmianom, konieczne jest wprowadzenie przemyślanej i odpowiedzialnej pielęgnacji. Mowa tu o:

 • dokładnym myciu skóry (pomóc w tym procesie może paczka wilgotnych chusteczek, ale jeśli masz taką możliwość używaj zwykłych wacików i letniej wody),
 • delikatnym oczyszczaniu i osuszaniu [2],
 • stosowaniu dedykowanych preparatów dla niemowląt — te często zawierają na opakowaniu informację "stosować od 1 dnia życia".

W przypadku powstawania podrażnień czy PZS — należy przemywać skórę łagodnymi preparatami antybakteryjnymi oraz smarować kremami ochronnymi [2]. Przed ich zastosowaniem należy się upewnić, że zapewniają fizyczną ochronę przed działaniem czynników drażniących i przy okazji utrzymują kwasowe pH skóry.

Dlaczego ważne jest regularne zmienianie pieluch u noworodka?

Twoja pociecha zasługuje na to, co najlepsze. Dlatego też kluczowe jest zapewnienie jej komfortu i zdrowia — bez rumienia, podrażnień i alergii skórnych. Częste zmienianie pieluszki jest więc niezbędne, aby zachować prawidłowe pH skóry i zadbać o jej naturalną barierę ochronną. Warto pamiętać, że głównym czynnikiem predysponującym wystąpienie PZS jest zbyt długi kontakt z wilgotnym środowiskiem [2]. Dlatego też — głównie w ramach prewencji — warto zmieniać pieluszkę 8-10 razy na dobę.

Jak często powinniśmy zmieniać pieluchy u noworodka?

Tak często, jak wymaga tego Twój maluch. O ile szacuje się, że w przypadku dziecka do 6kg zmiana powinna następować co około 2 godziny, o tyle najważniejsze jest obserwowanie swojego malca, który może wymagać częstszego przewijania.

Częstotliwość zmieniania pieluch w zależności od wieku dziecka

Pamiętaj, że noworodek siusia znacznie częściej niż starsze dziecko — jego pokarm bazuje bowiem na płynie, a pęcherz jest na tyle mały, że wymaga znacznie częstszego opróżniania.

Tak oto noworodek, ważących mniej niż 6kg, potrzebuje zmiany co ok 2 godziny, podczas gdy starsze niemowlę — co 3 godziny.

Jakie objawy świadczą o konieczności zmiany pieluchy u noworodka?

Oprócz wspomnianych już reakcji ze strony dziecka — warto obserwować stan samej pieluszki. Jeśli zauważysz wyciek, skóra niemowlaka będzie wilgotna, a z wnętrza pieluszki zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach — pora na zmianę.

Niektóre, dostępne na rynku modele — takie jak np. KOLORKY Deluxe Velvet — posiadają wskaźnik wilgotności, który podpowie, kiedy należy przewinąć dziecko.

Jak dbać o skórę dziecka podczas zmieniania pieluch

Zadbaj o prawidłowe pH skóry, wybierając kosmetyki naturalne i stworzone z myślą o wymagającej, dziecięcej skórze. Zrezygnuj z preparatów, w składzie których znajdziesz np. alkohol, SLSy, Parabeny oraz produkty uboczne, powstałe przy produkcji ropy naftowej — Paraffinum Liquidum.

Zamiast tego kup kremy lub chusteczki nawilżające z:

 • tlenkiem cynku — wykazuje działanie antybakteryjne oraz absorbuje wilgoć,
 • wazeliną i lanoliną — obie tworzą barierę ochronną (tzw. okluzję),
 • dimetikonem — tworzy barierę ochronną i jest emolientem,
 • gliceryną — o właściwościach emulgujących. [2]

Zrezygnuj także z pieluszek, w produkcji których używa się ftalanów, PVC, lateksu i chloru. Wszystkie te składniki nie są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, a także zwiększają ryzyko podrażnień i alergii u Twojego malca.

Bibliografia

[1] Rozalska-Walaszek, I., Lesiuk, W., Aftyka, A., & Lesiuk, L. (2012). Opieka pielęgniarska nad wcześniakiem leczonym na oddziale intensywnej terapii noworodka. Problemy Pielęgniarstwa, 20(3), 409-415.

[2] Wilmont, A., & Doboszyńska, A. (2012). Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(3), 272-274.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium