Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Ekologiczne pieluszki jednorazowe – co to tak naprawdę oznacza? 0
Ekologiczne pieluszki jednorazowe – co to tak naprawdę oznacza?

pieluchowanie

Ekologiczne pieluszki jednorazowe – co to tak naprawdę oznacza?

Nasza planeta ma ograniczone zasoby i możliwości, dlatego też na rynku jest coraz więcej ekologicznych alternatyw, które śmiało wypierają popularne produkty z masowej produkcji. Nie ominęło to również branży parentingowej, która szczególnie mocno stawia na jakość i bezpieczeństwo - w końcu w grę wchodzi komfort i zdrowie maluszka.

Każdy rodzic stanie przed wyborem najlepszych pieluszek dla swojej pociechy. Te muszą spełnić szereg wymagań - od atrakcyjnej ceny, po delikatne materiały, komfortowy krój, estetykę i pro-środowiskowe właściwości. Tylko czy pieluszki jednorazowe mogą być ekologiczne? A może określenie to zarezerwowane jest wyłącznie dla starych pieluszek tetrowych?

Skład pieluszek jednorazowych

Zanim odpowiemy na zadane we wstępie pytania, warto przyjrzeć się nieco bliżej “klasycznym” pieluszkom jednorazowym, które możemy spotkać w popularnych dyskontach i supermarketach. Przeglądając ich dostrzeżemy obco brzmiące, tajemnicze skróty, m.in.:

  • PP - czyli polipropylen, substancja niewrażliwa na wodę (absorpcja na poziomie 0,03%), stosowana wszechstronnie w np. produkcji przemysłowej i branży spożywczej (jako składnik opakowania),
  • poliester - sztywne, twarde i przede wszystkim sztuczne włókna, które nie przepuszczają powietrza i bardzo często wywołują alergię skórną,
  • farby na bazie chloru - składnika, który pogłębia stany zapalne i sprzyja namnażaniu drobnoustrojów,

… i wiele, wiele innych substancji, które stanowią za ważną i niestety bardzo często szkodliwą część składu. 

Czemu ’winne’ są klasyczne jednorazowe pieluszki?

No dobrze, ale jak właściwie wszystkie te składniki wpływają na zdrowie maluszka i na naszą planetę? 

 

Zacznijmy od wspomnianych już polimerów, których rozkład zajmuje od kilku do nawet kilkuset lat. Tak długi rozpad podyktowany jest przede wszystkim faktem, że materiał ten wymaga wyjątkowych i specyficznych warunków - m.in. obecności promieni UV i mikroorganizmów.

 

Jeśli nie zostaną spełnione powyższe wymagania, polimery podczas rozkładu mogą wytwarzyć szkodliwe substancje - m.in. metan czy siarkowodór, który zanieczyszcza wody, glebę i powietrze. Ostatecznie więc ten składnik ma realny wpływ nie tylko na faunę i florę, ale również na zdrowie człowieka.

Co ważne - nawet jeśli polimery się rozłożą, nadal problematyczne są pozostałe, niebiodegradowalne, plastikowe elementy i nieczystości stałe (np. rzep). Cały proces wydłużyć się może nawet do 500-set lat, co obciąża naszą planetę i nie wróży jej obiecującej przyszłości. Problem jest tym większy, gdy uzmysłowimy sobie, że przeciętny maluch zużywa w ciągu 3. lat nawet 6500 pieluch jednorazowych, które są jednym z głównych prowodyrów wytwarzanego gazu cieplarnianego. 

 

Drugim zarzutem - szczególnie ważnym dla opiekuńczych rodziców - jest fakt, że klasyczne pieluszki jednorazowe mogą nie być bezpieczne i komfortowe dla maluszka. Mieszanka sztucznych i szkodliwych substancji niesie za sobą jedną, zasadniczą wadę - utrudnia cyrkulację powietrza. Dlaczego przepuszczalność w pieluszce jest tak ważna? 

 

Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Niemczech wskazali, że pieluszki jednorazowe, które nie przepuszczają powietrza, mogą podnosić temperaturę ciała, stwarzając doskonałe środowisko do produkcji bakterii i drobnoustrojów. Stały kontakt z materiałami sztucznymi może także zwiększać ryzyko zapalenia układu moczowego stanów zapalnych skóry i alergii. 

Ponadto, dodawane metale ciężkie oraz materiały syntetyczne  mogą m.in. przegrzewać narządy płciowe, przyczyniając się do niepłodności i stanów zapalnych dróg rodnych. Domieszki środków zapachowych, barwników, dodatków na bazie chloru to prosta droga do alergii skórnej, namnażania dioksyn i bakterii, które naruszają delikatną warstwę lipidową skóry. 

Czy jednorazowe pieluszki mogą być ekologiczne?

W ekologicznym starciu pieluszki jednorazowe vs. wielorazowe przez wiele lat panował mit, jakoby wyłącznie te drugie były bezpieczne i w 100% prośrodowiskowe. W rzeczywistości jednak udało się połączyć pożądaną biodegradowalność i delikatność, z wygodą, której często brakuje pieluchom tetrowym. Dowodem na stworzenie tej “receptury” są Kolorky, które łączą zalety pieluszek tetrowych, jak i klasycznych, popularnych jednorazówek.

 

Nasze produkty wyróżniają się bezpieczniejszym, alternatywnym składem, w którym znajdziesz m.in.:

  • aloe vera - składnik często używany w kosmetyce, jako produkt leczniczy, łagodzący i dezynfekujący. W pieluszkach umieszczamy naturalne paski z domieszką aloesu, dzięki czemu na delikatnej skórze dziecka nie pojawiają się wysypki czy odparzenia będące wynikiem stałego kontaktu z syntetykami, 
  • pulpę - która posiada właściwości chłonne i jest całkowicie biodegradowalna. W jej produkcji wykorzystuje się len, drewno, bawełnę, z jednoczesnym całkowitym pominięciem chloru (wszystko to dzięki metodzie TCF, gdzie zastosowano tlen lub ozon), 
  • LDPE - nietoksyczne i biodegradowalne tworzywo, które zapobiega przeciekaniu. To między innymi dzięki niemu pieluszka dostosowuje się do kształtu dziecięcego ciała, 
  • nietkany materiał - ekologicznie czysty, biodegradowalny, zapewniający elastyczność i lekkość. 

Pieluszki biodegradowalne od Kolorky

Nasze pieluszki jednorazowe biodegradowalne rozkładają się w ponad 70%, dzięki czemu nie nadwyrężają zasobów planety i odciążają ją z tony śmieci, które produkujemy każdego dnia (tylko w Polsce przeciętny rodak zużywa 400 woreczków poliestrowych - czyli tzw. jednorazowych - rocznie). 

W naszej ofercie dostępne są pieluszki biodegradowalne w rozmiarze od S (przeznaczone dla najmłodszych szkrabów), po XL (w przypadku starszych dzieci, o wadze maksymalnej 16kg). Wszystkie dostępne wzory - od jednorożców, po kwiaty i serca - farbowane są bezpiecznymi farbami wodnymi, które pozbawione są wspomnianego już, szkodliwego chloru i ftalanów, które znajdziemy w np. lakierach.

Co ważne - pieluszki jednorazowe z materiałów organicznych to nie tylko wsparcie dla planety i działań pro-środowiskowych, ale także doskonała alternatywa dla wymagającego maluszka. Wykorzystywane materiały nie uczulają, wspierają warstwę ochronną skóry, nie przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych lub reakcji skórnych. Przewiewny materiał zapewnia odpowiednią termoregulację, a chłonne materiały gwarantują długą świeżość i komfort - zarówno podczas snu, jak i podczas codziennych, dziecięcych harców. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium