ABC pieluchowania dziecka - 5 najważniejszych zasad
Gdy rodzi się dziecko, w głowie rodzica pojawia się szereg skrajnych emocji. Obok radości i ekscytacji, tli się szczypta niepewności, która wynika z niewystarczającego przygotowania lub pełnienia nowej, nieznanej dotychczas roli.
Wśród wielu nowych obowiązków i zadań, jedną z najtrudniejszych jest prawidłowe pieluchowanie – czyli przewijanie i pielęgnowanie dziecięcej skóry, która narażona jest na odparzenia i reakcje alergiczne.
Aby ułatwić świeżo upieczonym rodzicom ten złożony proces, zebraliśmy 5 najważniejszych i uniwersalnych zasad, dzięki którym pierwsze kroki w pieluchowaniu będą nieco łatwiejsze.
Zasada 1: zmieniaj pieluszkę tak często, jak potrzebuje tego Twoje dziecko
Zasada ta tylko pozornie wydaje się oczywista. Wielokrotnie spotkaliśmy się z pytaniami, jak interpretować informację o wadze, którą umieszczamy w opisach poszczególnych pieluszek jednorazowych.
Oczywistym jest, że zmiana pieluszek powinna odbywać się regularnie – tj. tak często, jak potrzebuje tego Twój maluch. Dostosowuj więc tą częstotliwość do ilości wypróżnień dziecka, zapobiegając tym samym powstawaniu odparzeń lub uczuciu dyskomfortu, który może przyczynić się do złego samopoczucia i nieprzespanych nocy. Pamiętaj, że zawarty w moczu amoniak ma działanie drażniące, co zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych. Regularnie więc sprawdzaj zawartość pieluszki, zmieniając ją cykliczne, tak, aby nie dopuścić do namnażania bakterii.
Porada I: Zaleca się przewijanie maluszka po karmieniu. Gdy maluszek jest karmiony wyłącznie mlekiem, może załatwiać się nawet co kilkanaście minut – również w trakcie jedzenia. Warto więc przewijać pociechę kilka minut (nie bezpośrednio po) po posiłku. Co ważne – pociechę należy również przewijać w nocy, zwłaszcza, jeśli maluch często budzi się na karmienie.
Zasada 2: dostosuj częstotliwość zmiany pieluszek do wieku dziecka
Czy wiesz, że częstotliwość wypróżniania, w dużej mierze, uzależniona jest od wieku maluszka?
Najmłodsze dzieci załatwiają się znacznie częściej, dlatego też noworodkom należy zmieniać pieluszkę nawet co godzinę. Nieco starsze dzieci – tj. ważące do 6kg - wymagają przewijania co średnio 3 godziny. Oczywiście na częstotliwość wypróżnień ma wpływ również wiele innych czynników, dlatego też warto skupić się na indywidualnym cyklu swojej pociechy.
W dużym uogólnieniu i uśrednieniu, można przyjąć, że:
- W pierwszych miesiącach życia należy zmienić pieluszkę nawet powyżej 10 razy na dobę.
- Dzieci w wieku od 2 do 3 miesiąca potrzebują już 8-9 pieluch na dobę.
- Maluszki powyżej 4 miesiąca zużywają do 7 pampersów na 24h.
Zwykle po 9 miesiącu życia liczba ta nieco zmniejsza się i stabilizuje na poziomie 5 pieluszek na dobę. Wartość ta zwykle nie zmienia się aż do czasu odpieluchowania.
Zasada 3: zadbaj o to, aby poprawnie przewijać maluszka
Z własnego doświadczenia (a także doświadczenia naszych bliskich) wiemy, że zmiana pieluszki to nie jest tak oczywisty i prosty proces. Zadanie to bywa szczególnie trudne, gdy pieluszki są dwustronnie kolorowe, co utrudnia rozpoznanie jej przodu i tyłu.
Proces przewijania można przedstawić w kilku, prostych krokach.
Krok 1: Ułóż maluszka na przewijaku, podtrzymując go pod główką i w okolicach dolnej partii pleców. Po zdjęciu starej pieluszki i ubranka oceń jakich produktów będziesz potrzebować. Czasami niezbędne jest przygotowanie większej ilości mokrych chusteczek, które zawsze warto mieć pod ręką- np. na pobliskiej szafce lub komodzie.
Krok 2: Wyrzuć starą pieluszkę, zawijając zawartość do wewnątrz. Zabezpiecz ją rzepami, a następnie wyrzuć do kosza.
Krok 3: Oczyścić skórę, używając zwilżonych płatków kosmetycznych. Nie podnoś malca za nóżki – ta praktyka może przyczynić się do późniejszych problemów z biodrami. Na koniec przemyj strefę intymną nawilżającymi chusteczkami, czyszcząc każdą fałdkę i fragment skóry.
Krok 4: Odczekaj chwilkę, aby skóra mogła oddychać i wyschnąć. Użyj kremu przeciw odparzeniom, wmasuj go w skórę.
Krok 5: Nałóż nową, czystą pieluszkę. Unikaj pieluszek z domieszką szkodliwych substancji (np. chloru), decydując się wyłącznie na produkty ekologiczne. W tej roli oczywiście doskonale sprawdzą się pieluszki Kolorky. Zapnij rzepy, upewniając się, że te nie zasłaniają kikuta pępowiny (jeśli ten, jeszcze nie odpadł).
Porada II: Zanim założysz pieluszkę, obejrzyj ją z każdej ze stron, bowiem bardzo często producenci dają „wskazówki” początkujących opiekunom. Zwróć więc uwagę na umieszczone numerki – te zawsze znajdują się na przodzie oraz długość rzep – dłuższa ich część docelowo znajdować się ma pod pupą, tak aby było łatwiej zapiąć je z przodu.
Zasada 4: dostosuj formę przewijania do płci dziecka
Rodzaj kosmetyków, proces i forma przewijania różni się zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewczynek. Różnice te wynikają oczywiście z różnej anatomii ciała.
- Dziewczynka
Zwróć wagę na kierunek czyszczenia pośladków i krocza – zaczynając od wzgórka łonowego i kierując się stopniowo do odbytu. Rób to delikatnie, tak, aby nie przenosić bakterii kałowych do cewki moczowej i pochwy. W pierwszych tygodniach życia swojej córki nie usuwaj nadmiernie wydzieliny z pochwy, która stanowi za naturalną barierę przed bakteriami.
- Chłopiec
Oczyszczaj okolice intymne w sposób delikatny, pamiętając, aby nie odciągać napletka. Zbyt energiczna pielęgnacja może przyczynić się do delikatnej skóry i pojawienia się bardzo bolesnych blizn, dlatego rób to wolnymi i spokojnymi ruchami. Nakładając świeżą pieluszkę upewnij się, że prącie jest skierowane w dół (tj. pod pieluszką), co zmniejszy ryzyko odparzeń w okolicach moszny.
Zasada 5: pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji
Oczywiście oprócz odpowiedniej techniki i dostosowania produktu do wieku maluszka, podstawą jest naturalna i nieinwazyjna pielęgnacja. W tym celu dobieraj wyłącznie dedykowane kosmetyki dla dzieci, które nawilżają skórę, nie naruszają naturalnej bariery i wykazują się działaniem regenerującym.
Wśród najczęściej używanych i rekomendowanych kosmetyków jest np.
- Krem przeciw odparzeniom – nakładaj go w celu natłuszczenia i odżywienia bardzo delikatnej, dziecięcej skóry. Upewnij się, że w ich składzie znajdziesz np. alantoinę, aloes, panthenol, lanolinę i witaminy (np. A). Docelowo krem powinien być tłusty gęsty i treściwy, tworząc na skórze grubą, ochronną warstwę.
- Chusteczki nawilżające – powinny wyróżniać się prostym, krótkim składem oraz intensywnym nasączeniem substancjami odżywczymi. Im chusteczki są wilgotniejsze, tym dłużej zachowają swoje pielęgnacyjne właściwości. Na rynku dostępne są produkty, które bazują na wodzie, glicerynie i allantoinie.
- Oliwka – jej tłusta formuła doskonale sprawdzi się po kąpieli oraz w pierwszych tygodniach życia, kiedy to dziecięcy naskórek ma tendencję do wysuszania.
Wybierając kosmetyki dla swojej pociechy zwróć uwagę na m.in. skład, obecność certyfikatów, hipoalergiczność oraz wiek malca, który z czasem potrzebować będzie nieco innych produktów.
Porada III: Wybieraj maksymalnie prosty i naturalny skład. Unikaj kosmetyków zapachowych, bazujących na silikonach, SLSach, TEA, olejach mineralnych i barwnikach, które często wykazują się właściwościami drażniącymi.